به نام خدا

سرویس اخبار خارجی ایتنا – گوگل، غول صنعت جست‌و‌جو در اینترنت،‌برای وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌هایی كه تبلیغات گوگل را منتشر می‌كنند، مجموعه‌ای از دكمه‌ها فراهم كرده است كه به بازدید كنندگان آنان امكان دانلود مرورگر فایرفاكس و نوار ابزار گوگل را می‌دهد. در این نسخه از فایرفاكس امكاتات خاصی گنجانده شده است كه به كاربران امكان دسترسی آسان به سرویس‌های گوگل را فراهم می‌كند. به ازای هر نصب مرورگر فایرفاكس و نوار ابزار گوگل، به صاحبان وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌های منشر كننده تبلیغات؛ یك دلار داده می‌شود.
این دكمه‌ها بخشی از وی‍ژگی جدید برنامه AdSense است كه درآمد گوگل از راه تبلیغات را وب‌سایت‌هایی كه آگهی‌های گوگل را در محتوای سایت‌ها خود قرار دهند، تقسیم می‌كند. AdSense  برنامه ای است كه صاحبان وب‌سایت‌ها در صورت تمایل به كسب درآمد از طریق اینترنت،‌می توانند با گذاردن آگهی‌ها اتفاقی تولید شده - با توجه محتوای سایت خود – از طریق این برنامه، به ازای كلیك كاربران بر روی آنها، پولی دریافت كنند.

گوگل مدتی است كه با بنیاد موزیلا روابط بسیار نزدیكی دارد. در مرورگر فایرفاكس موتور جست‌و‌جوی گوگل بطور خودكار قرار گرفته است. در آخرین همكاری مشترك، تبلیغ فایرفاكس در شبكه عظیم تبلیغاتی گوگل منظور شده است.

در حال فایرفاكس در بازار مرورگر‌ها رقیبی سرسخت به نام اینترنت اكسپلورر دارد كه با وجود رشد محسوس این مرورگر در یكساله اخیر، همچنان سلطان بنامنازع این بازار است. مایكروسافت و گوگل رقبای بسیار سرسختی به حساب می‌آیند. مایكروسافت در ماه‌های اخیر اهمیت فراوانی برای كسب درآمد از طریق تیلیغات موتور جست‌و‌جو قائل شده است. موضوعی كه چند سالی از آن غافل بوده است و در عوض گوگل و یاهو میلیارد‌ها دلار به جیب زده اند.